Horolezectví v Itálii

historický příběh

Walter Bonatti

se snad už jako horolezec narodil. Tento Ital je považován za jednoho z největších horolezců všech dob. Působil též jako horský vůdce, spisovatel, cestovatel, novinář. Narodil se 22. června, v podhůří Alp ležícím městečku Bergamu, a tak bylo jasné, že se hory stanou joho životem. Tento velikán zemřel na rakovinu slinivky 13. září 2011 v Římě. Walter byl průkopník skalního, kombinovaného, zimního a sólového lezení. Skialpinismus se vyznačuje těžkými výstupy na lyžích a prudkými sjezdy, a tak i skialpinismus se stal jeho oblíbeným způsobem pokořování hor.

Již v 18 letech přelezl severní stěnu Grandes Jorasses. Ve svém životě zaznamenal několik prvovýstupů, například východní stěnou na známou skalní jehlu Grand Capucin v roce 1951, také 1. zimní výstup v Dolomitech Cassinovou cestou na Cimu Ovest v roce 1953.

Bonatti byl účastník italské expedice na K2 v roce1954. Na vrcholu stanuli Lino Lacedelli a Achille Compagnoni. Stali se tak prvními horolezci, kteří stanuli na K2. Svědomí však čisté neměli! Tento příběh má na sobě velikou kaňku. Walter Bonatti musel více než padesát let snášet stín obvinění. V expedici na K2 byl Walter nejmladším členem, bylo mu pouhých 24 let. Jeho úkol byl donést kyslíkové bomby do posledníhi tábora, ležícího ve výšce 8100 metrů. Walter díky své tělesné připravenosti absolvoval celý výstup bez poučití kyslíku. To nahnalo strach Lino Lacedelli a Achille Compagnoni. Ti se rozhodli, že poslední tábor posunou výš. Bonatti a Mahdi dosáhli původního místa táboru v podvečer. Mahdi byl již značně vyčerpaný. Nezbývalo jim nic jiného než bivakovat ve výšce 8100 metrů, a to bez stanu či spacáku. Bonatti a Mahdi další den v dopoledních hodinách sestoupili do nižšího tábora a Compagnoni s Lacadellim si došli do původního tábora pro kyslíkové láhve, které jim Mahdi s Bonattim zanechali. Ještě ten den v 18:10 dosáhla dvojice Italů vrcholu K2. Po této špatné zkušenosti se Bonatti rozhodl nedůvěřovat lidem.

O rok později se chtěl Bonatti na K2 vrátit a pokusit se o sólo výstup bez kyslíku, ale nesehnal dostatek peněz, a proto se raději vydal do Courmayeur, kde se stal ve stejném roce horským vůdcem. Pro jeho nedůvěru v lidi se zaměřil na sólo výstupy. Sólový prvovýstup na Petit Dru - západní stěnou v roce 1955 byl tak vyjímečný výkon, že po něm pojmenovali tuto cestu Bonattiho pilíř.

Mezi další skvělé výkony patří:

Skialpinistický přechod masivu celých Alp v roce 1956.

Oblast Mont Blanc, Grand Pilier d'Angle, prvovýstup.

První výstup na 4 vrcholy v Patagonii.

Další prvovýstup byl v roce 1958 s Carlo Maurim na Gasherbrum IV (7925m) severovýchodním hřebenem.

O rok později oblast Mont Blanc, Pilier Rouge du Broullard, prvovýstup.

Oblast Mont Blanc, Chandelle tu Tacul, zimní výstup východní stěnou v zimě roku 1960.

Opět se na Mont Blanc vrátil v roce 1961 aby pokořil Mont Blanc, stěna Brenva, Setninelle Rouge,1 zimní výstup.

Andy, Rondoy, prvovýstup S pilířem ve stejném roce.

Oblast Mont Blanc, Grand Pilier d'Angle, prvovýstup S stěnou roku 1962.

Oblast Mont Blanc, Grandes Jorasses, 1. zimní výstup Walkerovým pilířem.

Roku 1965 první zimní sólovýstup na Matterhorn (4478m) severní stěnou.

Šedesátišestidenní skialpinistický přechod Alp od Mt. Caninu (Julské Alpy) po Přímořské Alpy dlouhý 1795 kilometrů.

Napsal skvělou knihu s názvem Hory mého života (Montagne di una vita), další jeho knihou je Velké dny na vrcholu. Dále napsal řadu cestopisných knih. Roku 2009 se stal prvním horolezcem, který obdržel cenu Piolet d´Or za celoživotní přínos horolezectví.